TELESKOPICKÉ MANIPULÁTORY PRE LOMY A BANE

Všestrannosť a prevádzková flexibilita sú hlavnými charakteristikami teleskopických manipulátorov a iných zariadení spoločnosti Dieci, ktoré sú vďaka využitiu špecifických technologických riešení a vysoko kvalitných komponentov ideálne pre extrémne podmienky a požiadavky, napr. pri prácach v baniach, lomoch a tuneloch.
Široká škála teleskopických manipulátorov umožňuje, aby bol vždy k dispozícii stroj s parametrami vhodnými na vykonávanie údržbárskych prác na pásových dopravníkoch, reťazovkách či ventilačných systémoch a vyhovoval všetkým neočakávaným potrebám, ktoré sú pri týchto činnostiach na dennom poriadku.
Zatiaľ čo tzv. obrie vyklápače sú určené špeciálne na použitie v baniach, umožňujú vysoké zaťaženie a predstavujú riešenia, ktoré sú je z hľadiska robustnosti a praktickosti unikátne.

BANE, LOMY A TUNELY

Jednou z prvoradých činností pre človeka, ktorá sa uskutočňovala už dávno pred poľnohospodárstvom, je ťažba nerastných surovín v baniach a lomoch. Aj keď ide o činnosť so silným dopadom na životné prostredie, je základným kameňom pre všetky ostatné výrobné aktivity, a teda aj pre rozvoj a prosperitu našej spoločnosti.

Existujú štyri základné metódy ťažby nerastných surovín: v otvorených povrchových baniach alebo lomoch, ktoré sú najrozšírenejšie; alebo v podzemných baniach a lomoch prístupných cez šachty alebo tunely; a nakoniec ťažba nerastných surovín a palív pomocou vrtov.

Rozdiel medzi baňami a lomami závisí v zásade od druhu „ťaženého“ materiálu (v banskej technike hovoríme o systematickom využívaní lomov a baní): v baniach sa ťažia kovové rudy, vzácne kamene, žiaruvzdorné materiály a palivá; zatiaľ čo v lomoch sa získava mramor, dekoratívne a stavebné kamene, ako je piesok, štrk a rašelina.

Či už ide o lom, baňu alebo tunel, vykonávané činnosti majú spoločné tri veci: extrémne podmienky, stupeň nebezpečnosti a náročnosť vykonávaných prác.

Vďaka dlhoročným skúsenostiam získaným v týchto špecifických odvetviach a neustálej komunikácii so zákazníkmi vyvinula spoločnosť Dieci sériu špeciálnych strojov a zariadení určených pre tento druh činností: náročné a nebezpečné práce vykonávané v extrémnych podmienkach.

Všestrannosť, výkon, kompaktné rozmery, plynulosť pohybu, jednoduché používanie a technologické riešenia ad hoc sú zárukou dosahovania čo najlepších výsledkov v extrémnych podmienkach.

Centrum výskumu a vývoja spoločnosti Dieci neustále pracuje na vývoji tých najlepších riešení s ohľadom na ergonomické i estetické požiadavky: výsledkom je dokonalé skĺbenie premysleného dizajnu a špičkového pohodlia.

Pevné teleskopické manipulátory

Kĺbové teleskopické manipulátory

Rotačné teleskopické manipulátory

Latest news

OBLASTI POUŽITIA TELESKOPICKÝCH MANIPULÁTOROV V BANÍCTVE

Podzemné bane

V každom banskom zariadenímanipulačné a údržbárske práce vždy zvlášť náročné a zaťažujúce, nakoľko kladú zvýšené nároky na spotrebu drahocenného času a prerušenie prác.
Pre akúkoľvek situáciu vyžadujúcu veľké stroje poskytuje spoločnosť Dieci tie správne riešenia, stroje a zariadenia schopné vykonávať a urýchliť všetky potrebné činnosti: teleskopické manipulátory na manipuláciu, premiestňovanie a dvíhanie bremien aj osôb, obratné a kompaktné automiešače betónu umožňujúce aj prácu v stiesnených priestoroch, ako aj výkonné vyklápače používané na odpratávanie materiálu.

Otvorené povrchové bane a lomy

Aj bežné údržbárske práce sa v otvorených povrchových baniach a lomoch môžu stať takmer titánskou prácou, ak nie je k dispozícii vhodné príslušenstvo.
Vďaka použitiu teleskopických manipulátorov a iných zariadení spoločnosti Dieci sa vykonávanie týchto činností podstatne zefektívni a zjednoduší. Všestrannosť, ktorou sú povestné produkty Dieci, už roky umožňuje vyrábať špeciálne príslušenstvo vyhovujúce požiadavkám daného zásahu: údržba valcov, demontáž pneumatík, manipulácia s potrubím pre pilótové základy, premiestňovanie a nakladanie čiastočne spracovaných mramorových dosiek. Manipulácia s ťažkými a objemnými bremenami je dnes pre stroje značky Dieci bežnou záležitosťou.

Tunneling

Realizácia tunelov a galérií má veľa spoločného s ťažobnou činnosťou, pokiaľ ide o druh vykonávaných prác. Tunely a galérie sú budované v náročnom horskom teréne, aby sa uľahčilo cestné alebo železničné spojenie. Aj v tomto sektore je, vďaka skúsenostiam spoločnosti Dieci a všestrannosti jej zariadení, možné používať teleskopické manipulátory ako multifunkčné stroje pre rôzne aplikácie.
Vďaka charakteristikám, ako je dĺžka ramena, zdvihová nosnosť, veľké mobilita a možnosť rotácie, nachádzajú stroje značky Dieci široké uplatnenie pri inštalácii vnútorného technologického vybavenia tunelov, kedy je potrebné umiestiť energetické vedenia, osvetľovací a komunikačný systém a najmä systémy núteného vetrania po celej potrebnej dĺžke.

accorgimenti-tecnici-2

Technologické riešenia

Samonivelačné stabilizátory
Samonivelačné stabilizátory integrované v niektorých modeloch teleskopických manipulátorov sú ideálne pre konsolidačné práce na skalnatých terénoch, nakoľko zvyšujú stabilitu stroja na nerovnom povrchu.

Prídavné vzduchové filtre
Tieto prídavné vzduchové filtre vetrania inštalované v kabíne zaisťujú, aby obsluha nevdychovala potenciálne škodlivé látky.

Stroje certifikované ako „chránené proti výbuchu“
Špeciálne stroje modelového radu určeného pre nasadenie pri „tunnelingu“ sú certifikované ako „chránené proti výbuchu“ a umožňujú tak prevádzku v podzemí.

Specificke Prislusenstvo

Kliešte na valce

Tieto kliešte sú určené na manipuláciu s rôznymi typmi valcov. Vďaka možnosti otáčania a naklápania sú nevyhnutným príslušenstvom pri údržbárskych prácach veľkých strojov, ako sú vyklápače a ťažobné rýpadlá.

Kliešte na pneumatiky

Tieto kliešte sú koncipované špeciálne na manipuláciu s rôznymi typmi pneumatík. Vďaka možnosti otáčania a naklápania bude aj manipulácia s veľkými pneumatikami hračkou.

Kliešte ukladača oblých nosníkov

Toto príslušenstvo je koncipované špeciálne na umiestňovanie oporných oblých nosníkov pre tunely a galérie. Vďaka možnosti naklápania zabezpečuje maximálnu presnosť pri umiestňovaní. Kliešte je možné nastaviť tak, aby sa prispôsobili rôznym typom oblých nosníkov.

Kliešte na rúry

Toto príslušenstvo je určené na manipuláciu s potrubím rôznej dĺžky a prierezu. Nachádza uplatnenie hlavne v ropnom sektore a v rámci ozdravovania životného prostredia.

Koše na premiestňovanie osôb

Sortiment košov na prepravu osôb Dieci uspokojí každú potrebu: predný kôš, odnímateľný predný kôš, kôš s trojstranným hydraulickým otáčaním, kôš s pozitívnym-negatívnym nosníkom, ktorý umožňuje premiestniť pracovníka obsluhy do priestoru pod úrovňou terénu; okrem toho je k dispozícii aj kôš určený na použitie v tuneloch a galériách s trojstranným hydraulickým otáčaním a ochrannou strieškou.

SORTIMENT TELESKOPICKÝCH MANIPULÁTOROV PRE BANÍCTVO

Apollo

Model Apollo je teleskopický manipulátor s pevným ramenom určený pre nasadenie v priemysle a stavebníctve, ktorý sa vyznačuje výnimočnými vlastnosťami, extrémnou všestrannosťou a neuveriteľnou manévrovateľnosťou – „minimanipulátor“ navrhnutý pre prácu v stiesnených a náročných priestoroch.
Vďaka širokej škále dostupného príslušenstva, ako súzdvíhacie háky, rôzne typy klieští, naberáky rýpadla a na inertný materiál, navijaky a koše nachádza uplatnenie ako viacúčelový manipulátor.
Kabína schválená podľa ROPS-FOPS, ktorá je na manipulátoroch tejto triedy mimoriadne veľká, zabezpečuje vysokú úroveň komfortu. Dvere sú vyrobené z inovatívneho ultraľahkého kompozitného materiálu DSCS a ponúkajú vynikajúce izolačné vlastnosti v akýchkoľvek atmosferických podmienkach a z hľadiska tlmenia hluku. Výsledkom je zvýšený komfort a priestrannosť kabíny.

 • Kabína schválená podľa ROPS-FOPS
 • Dvere z DSCS (Double Skin Composite System)

Dedalus

Modely teleskopického manipulátora DEDALUS sú ideálne na použitie pri údržbe ciest, v historických centrách a podzemných priestoroch.
Malé a kompaktné manipulátory, ktoré sú dostupné v širokej škále nosností a výškových dosahov, sa vyznačujú výbornou manévrovateľnosťou, výkonom, precíznym ovládaním a vysokou plynulosťou pohybu.
Tento teleskopický manipulátor môže byť vybavený novým pákovým ovládačom FNR, ktorý umožňuje presnejšie a bezpečnejšie ovládať všetky funkcie vozidla jednoduchým pohybom ruky.
Kabína je schválená podľa ROPS-FOPS a môže byť vybavená aj zdokonaleným klimatizačným zariadením, ktoré umožňuje optimálnu cirkuláciu vzduchu v kabíne.
Všetky prevádzkové parametre vozidla sú monitorované prostredníctvom palubného počítača s LCD displejom.

 • Nový jednopákový joystick CAN-bus
 • 2-stupňová hydrostatická prevodovka
 • Nový pákový ovládač FNR – doplnkové príslušenstvo
 • Kabína schválená podľa ROPS-FOPS
 • Disponuje novou kabínou, za ktorou sa skrýva dielňa Giugiaro

Icarus

Vďaka svojej jedinečnej robustnosti, vysokému výkonu a veľkým výškových dosahom sú teleskopické manipulátory radu ICARUS ideálne pre rozsiahle práce v oblasti stavebníctva a priemyslu.
Kapota motora je špeciálne navrhnutá tak, aby bol motor viac odhlučnený a aby optimalizovala odvod tepla a vzhľadom k tomu, že modely ICARUS sú často nasadené v prašnom pracovnom prostredí, disponujú aj predfiltrom vzduchového filtra, čím sa zabraňuje vnikaniu prachu a abrazívnych častíc a zabezpečuje vyššia účinnosť a dlhšia životnosť motora.
Kabína schválená podľa ROPS-FOPS je mimoriadne pohodlná a na prianie je možné nainštalovať zdokonalené klimatizačné zariadenie a nové sedadlá s automatickým odpružením.

 • Kabína schválená podľa ROPS-FOPS
 • Predfilter vzduchového filtra
 • Disponuje novou kabínou, za ktorou sa skrýva dielňa Giugiaro

Samson

Teleskopické manipulátory SAMSON vynikajú svojim výkonom a robustnosťou, vďaka čomu sú vhodné predovšetkým pre náročné a intenzívne práce ako v stavebníctve, tak aj v priemysle, všade tam, kde je vyžadovaná veľká nosnosť.
Vďaka svojmu výkyvnému kinematickému mechanizmu s protipákou, ktorý umožňuje výrazne zväčšiť uhol natočenia nosnej dosky vidlíc, je tento manipulátor určený predovšetkým na nakladanie a vykladanie ťažkých materiálov a je zvlášť účinný v kombinácii s lyžicou.

Je možné nainštalovať zdokonalené klimatizačné zariadenie, kabína je schválená podľa ROPS-FOPS a palubný počítač je vybavený LCD displejom.

Tento rad teleskopických manipulátorov môže byť vybavený prevodom VS Vario System EVO2 so 4 režimami jazdy: „Automotive“, „Loader“ „Creeper“ a „ECO“ a proporcionálnym joystickom 4 v 1 v kombinácii s „Load Sensing“ čerpadlom s premenlivým prietokom, ktoré zvyšuje rýchlosť pohybu a umožňuje simultánne vykonávanie až 4 pohybov.

 • Kabína schválená podľa ROPS-FOPS
 • Prevod VS Vario System EVO2
 • Proporcionálny joystick 4 v 1
 • „Load Sensing“ čerpadlo s premenlivým prietokom
 • Zdokonalené klimatizačné zariadenie
 • Digitálny tachometer
 • Disponuje novou kabínou, za ktorou sa skrýva dielňa Giugiaro Design

Zeus

Tieto modely teleskopických manipulátorov pre stavebníctvo spájajú prvotriedny výkon s obratnosťou tak, aby boli schopné manipulácie s ťažkými bremenami v stiesnených priestoroch. Model ZEUS je vybavený hydrostatickou prevodovkou v kombinácii s pedálom „INCHING“ pre plazivú rýchlosť vozidla aj pri maximálnych otáčkach.
Výkyvný kinematický mechanizmus s protipákou umožňuje výrazne zväčšiť uhol natočenia nosnej dosky vidlíc. Okrem toho je vo vnútri ramena umiestnený predlžovací valec. Vďaka tomu umožňuje tento model bezpečné a pohodlné nakladanie a vykladanie materiálov. Je koncipovaný pre nasadenie na staveniskách, jeho kabína disponuje všetkými bezpečnostnými zariadeniamije schválená podľa ROPS-FOPS, môže byť vybavená zdokonaleným klimatizačným zariadením určeným pre náročné poveternostné podmienky a na prianie je možné nainštalovať nové sedadlá s automatickým odpružením.

 • Kabína schválená podľa ROPS-FOPS
 • Pedál „Inching“ pre plazivú rýchlosť
 • Hydrostatický prevod
 • Zdokonalené klimatizačné zariadenie – doplnkové príslušenstvo
 • Disponuje novou kabínou, za ktorou sa skrýva dielňa Giugiaro Design

Hercules

Rad HERCULES sa skladá z výkonných teleskopických manipulátorov, ktoré sa nachádzajú na trhu „obrov“. Zahŕňajú všetky „plusy“ spojené s bezpečnosťou, manévrovateľnosťou a komfortom, ako aj vysoko pokročilé hydraulické riešenia.
Tieto teleskopické manipulátory sú schopné optimálne využiť svoju silu na veľkých staveniskách, v lomoch a baniach, v prístavoch a lodeniciach a vo všeobecnosti pri „náročných“ prácach a vyznačujú sa optimalizovaným riadením spaľovania a výrazne zníženou spotrebou vďaka technológii na úpravu výfukových plynov SCR (selektívnej katalytickej redukcii), hydrostatickej prevodovke a centrálnemu diferenciálu, ktoré umožňujú kompenzovať rozdiely medzi valením kolies na prednej a zadnej náprave, čím minimalizujú namáhanie a zvyšujú úsporu paliva.
Je tiež vybavený elektronicky ovládaným proporcionálnym rozvádzačom „Load Sensing- Flow Sharing“ a pedálom „Inching“ pre plazivú rýchlosť vozidla aj pri maximálnych otáčkach.

 • SCR, selektívna katalytická redukcia
 • Hydrostatická prevodovka
 • Centrálny diferenciál
 • Elektronicky ovládaný proporcionálny rozvádzač „Load Sensing- Flow Sharing“
 • Pedál „Inching“ pre plazivú rýchlosť

Pegasus

PEGASUS je rotačný teleskopický manipulátor, ktorý umožňuje plynulé (360-stupňové) aj neplynulé otáčanie (400-stupňové). Tento manipulátor môže byť vybavený širokou škálou príslušenstva, vďaka čomu môže vykonávať celý rad prác a manipuláciu s materiálom ako žeriav, teleskopický manipulátor a zdvíhacia plošina, a to všetko s jedným strojom.
Model Pegasus/400°
 je určený na prenájmom, disponuje neplynulým otáčaním o 400 stupňov a jeho hlavnými prednosťami je jednoduché použitierobustnosť, spoľahlivosť kompletná škála bezpečnostných prvkov, vrátane obmedzovača zaťaženia a moderného prístrojového vybavenia pre úplnú kontrolu nad vozidlom pri akomkoľvek namáhaní, zaťažení, teréne či rýchlosti.

Model PEGASUS s plynulým otáčaním o 360° je okrem charakteristík modelu 400° vybavený aj stabilizátormi s automatickou vyrovnávacou funkciou a elektronickým kontrolným systémom (využívajúcim technológiu CAN-bus), ktoré umožňujú prevádzku v akejkoľvek polohe, v závislosti od opornej plochy, polohy stabilizátorov a hmotnosti bremena. Prostredníctvom pokročilej diagnostiky meria systém v reálnom čase optimálne pracovné a bezpečnostné parametre, umožňujúc tak úplnú kontrolu pracovných podmienok.
Súčasťou vybavenia je aj nový hydraulický rozvádzač Load Sensing / Flow Sharing a nový otočný spoj s integrovaným snímačom otáčania.

Presný a citlivý kapacitný joystick so senzorom prítomnosti obsluhy umožňuje reguláciu/zníženie rýchlosti otáčania veže.

Systém automatického prepínania ovládacích prvkov umožňuje jazdu s vežou otočenou až o 180 stupňov tak, aby sa uľahčilo premiestňovanie v stiesnených pracovných priestoroch.

Systém „Ecowork“ v kombinácii s joystickom umožňuje väčšiu úsporu paliva, nakoľko odčerpáva energiu z dieselového motora len v prípade potreby.

Dokonalý komfort kabíny (schválenej podľa ROPS-FOPS a vybavenej všetkými bezpečnostnými zariadeniami a klimatizáciou) ďalej zvyšuje integrácia nového navigačného systému Smart, ktorý ovláda hlavné elektronické funkcie manipulátora: režim jazdy, kontrolu minimálnych otáčok, rýchlosť pojazdu a diagnostiku.

 • Plynulé (360-stupňové) aj neplynulé otáčanie (400-stupňové)
 • Obmedzovač zaťaženia
 • Stabilizátory s automatickou vyrovnávacou funkciou
 • Hydraulický rozvádzač Load Sensing / Flow Sharing
 • Kapacitný joystick so senzorom prítomnosti obsluhy
 • Kabína schválená podľa ROPS-FOPS
 • Navigačný systém Smart

Pivot

PIVOT je kompaktný, ľahký kĺbový teleskopický manipulátor zostavený z vysoko kvalitných komponentov. Tento kolesový nakladač s kĺbovým rámom a teleskopickým ramenom je ideálny pre tých, ktorí pracujú v stiesnených priestoroch, kdekoľvek potrebujete výkonný stroj s nízkymi prevádzkovými nákladmi.
Motor (vzadu) je inštalovaný pozdĺžne, kvôli lepšiemu prístupu počas údržby, s vynikajúcim bočným a zadným výhľadom.
Všetky dôležité súčasti, ako je kĺbový hriadeľ a predlžovací valec, sú v chránenej polohe, čapy a vložky sú chránené tesneniami „Long Life“. Brzdový systém je podporovaný servomotorom a pedál „Inching“ umožňuje plnú kontrolu rýchlosti dopredu aj pri motore pri maximálnych otáčkach.
Súčasťou bezpečnostného a zdvíhacieho zariadenia je obmedzovač zaťaženia.
Kabína, ktorá je jednou z najnižších vo svojej kategórii z hľadiska zeme, je schválená ROPS – FOPS, vybavená všetkými bezpečnostnými zariadeniami a navrhnutá tak, aby zabezpečovala vysoký komfort, so strešným oknom, farebným TFT displejom a kapacitným joystickom s senzor mŕtveho muža. Môže byť tiež vybavený vylepšeným klimatizačným systémom, ktorý umožňuje dokonalú difúziu vzduchu vo vnútri priestoru pre cestujúcich.
 • Ovládanie pedálom „Inching“
 • Obmedzovač zaťaženia
 • Tesnenie „Long Life“
 • ROPS – Kabína schválená FOPS

Automiešače betónu

Automiešač betónu značky Dieci je špeciálne navrhnutý pre náročné a intenzívne použitie. Je najvýkonnejším talianskym hydrostatickým automiešačom s výkonom 100 m³ betónovej zmesi za 5 hodín práce.

Model F7000 CCS je navrhnutý pre náročné a intenzívne použitie a je schválený na prevádzku v cestnej premávke aj pri plnom zaťažení.

Môže byť vybavený:

 • samosvornou prednou nápravou,
 • elektricky alebo mechanicky ovládanou 2-stupňovou prevodovkou s rozvádzačom,
 • hydrostatickým prevodom,
 • 4 riadenými hnacími kolesami s brzdením všetkých kolies,
 • kotúčovými brzdami v olejovom kúpeli,
 • výškovo nastaviteľnou výsypkou otočnou o 180 stupňov
 • elektronickým vážiacim zariadením s tlačiarňou alebo s hydraulickou detekciou
 • vysokotlakovým čistiacim čerpadlom
 • uzavretou odhlučenou kabínou s vykurovaním
 • nádobou na nakladanie inertného materiálu

Osvedčená konštrukcia špirálových lopatiek umožňuje homogénne miešanie vo všetkých sekciách.

Dostatočná hrúbka ocele, z ktorej je vyrobený miešací bubon zabezpečuje jeho rozmerovú stabilitu a dlhú životnosť. Samonakladacia lopata umožňuje úplnú sebestačnosť v rámci prípravy zmesi, dokonca aj na miestach, ktoré sa nachádzajú ďaleko od areálu betonárne alebo od dávkovacej stanice na plnenie.

Kabína, ktorá ponúka špičkovú úroveň ergonómie, pohodlia a bezpečnostných prvkov je schválená podľa ROPS-FOPS a vybavená reverzibilným sedadlom vodiča.

Dumpers

VYKLÁPAČE značky Dieci sú všestranné, jednoducho ovládateľné, manévrovateľné a ľahké vozidlá, ktoré sú dostupné v širokej škále nosností. Každý model má svoje špecifické vlastnosti, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre každú jednotlivú pracovnú činnosť.

Tieto vyklápače sú ideálne pre manipuláciu s rôznymi materiálmi na staveniskách alebo v priemyslových prostrediach a vďaka samonakladacej lopate môžu byť plne sebestačné pri nakládke materiálu do korby.

Centrálne kĺbové riadenie umožňuje malý polomer otáčania. Tento vyklápač disponuje niekoľkými voliteľnými typmi riadenia – 4 kolesá, diagonálny chod alebo 2 kolesá, aby sa mohol ľahko pohybovať na staveniskách.
Rolovacia strecha je schválená podľa ROPS-FOPS a kabína je navrhnutá tak, aby zabezpečovala vysokú úroveň komfortu a disponuje reverzibilným sedadlom vodiča.

Rad teleskopických manipulátorov pre stavebníctvo značky Dieci