PODNOŚNIKI TELESKOPOWE DLA KAMIENIOŁOMÓW I KOPALNI

Uniwersalność oraz elastyczność operacyjna to podstawowe cechy podnośników teleskopowych oraz innych pojazdów Dieci. Dzięki zastosowaniu szczególnych rozwiązań technologicznych oraz najwyższej jakości komponentów są one w stanie zagwarantować ekstremalne osiągi nawet podczas robót w kopalniach, kamieniołomach i tunelach.
Szeroka gama podnośników teleskopowych zapewnia, że zawsze dostępna jest odpowiednia maszyna o właściwościach wymaganych do wykonania robót konserwacyjnych przy przenośnikach taśmowych, liniach łańcuchowych czy instalacjach wentylacyjnych, a także pozwalająca stawić czoła tysiącom nieprzewidzianych okoliczności, jakie codziennie zdarzają się przy tego rodzaju czynnościach.
Jednocześnie gigantyczne wywrotki zaprojektowane specjalnie do prac w kopalni przewożą duże ładunki i okazują się absolutnie unikalne, jeśli chodzi o solidność konstrukcji i praktyczność.

KOPALNIE, KAMIENIOŁOMY I TUNELE

Prace wydobywcze prowadzone w kopalniach i kamieniołomach to jeden z podstawowych rodzajów działalności człowieka sięgający początkami nawet dalej niż rolnictwo. Choć wydobycie ma ogromny wpływ na środowisko naturalne, stanowi ono podstawę wszystkich pozostałych rodzajów działalności produkcyjnej, a w konsekwencji rozwoju i dobrobytu naszego społeczeństwa.

Istnieją dwa podstawowe sposoby pozyskiwania minerałów i surowców mineralnych: z kopalni odkrywkowych lub kamieniołomów, które są zdecydowanie najbardziej rozpowszechnione; lub z kopalni podziemnych, do których dostęp uzyskuje się za pomocą tuneli lub szybów; ten drugi sposób polega na wydobyciu surowców i paliw przez szyby i otwory wiertnicze.

Zasadnicza różnica między kopalnią odkrywkową a kamieniołomem zależy od wydobywanego surowca: w kopalniach wydobywa się minerały zawierające metale, kamienie szlachetne, materiały ogniotrwałe oraz paliwa; natomiast w kamieniołomach różnego rodzaju kamienie, w tym kamienie ozdobne, np. marmury, oraz budowlane.

Niezależnie od tego, czy jest to kopalnia, kamieniołom czy tunel wszystkie wykonywane tam prace mają jedną wspólną cechę: ekstremalnie trudne warunki, ciągłe zagrożenie oraz uciążliwość.

Dzięki doświadczeniu zdobytemu w tej branży oraz ciągłym informacjom zwrotnym otrzymywanym od klientów Dieci z czasem opracowało serię maszyn i wyposażenia specjalnego przeznaczoną szczególnie do tego rodzaju robót: ciężkich, ekstremalnych i niebezpiecznych.

Uniwersalność, duża moc, kompaktowość, płynność ruchu, prostota obsługi oraz dopasowane rozwiązania techniczne to gwarancja uzyskiwania maksymalnych wyników w ekstremalnych warunkach.

Centrum Badawczo-Rozwojowe Dieci stale pracuje nad optymalnymi pod względem estetycznym i ergonomicznym rozwiązaniami: wynik końcowy to połączenie doskonałego wzornictwa i komfortu.

Podnośniki teleskopowe stałe

Podnośniki teleskopowe przegubowe

Podnośniki teleskopowe obrotowe

Latest news

A mining telehandler: discover the customisations on the Samson 45.8

Telehandlers intended for use in mines need special equipment. Discover the equipment on the Samson 45.8, which has been customised for the Impala Platinum mine in South Africa.

OBSZARY ZASTOSOWANIA GÓRNICZYCH MASZYN TELESKOPOWYCH

Kopalnie podziemne

W każdej instalacji kopalnianej czynności konserwacji i transportu są zawsze bardzo ciężkie, ponieważ ograniczają cenny czas potrzebny na prowadzenie procesów produkcyjnych.
Wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się ciężki sprzęt, Dieci zawsze jest gotowe zaproponować nowe pomysły, pojazdy oraz sprzęt, dzięki którym można wykonywać oraz przyspieszać wszystkie potrzebne czynności: podnośniki teleskopowe do przewozu osób i rzeczy, zwrotne i kompaktowe betoniarki samochodowe, które idealnie dopasowują się do wąskich przestrzeni, mocne wywrotki, dzięki którym można z łatwością przeprowadzać czynności utylizacji materiałów.

Kopalnie odkrywkowe I kamieniołomy

Czynności konserwacji planowej stają się tytanicznymi przedsięwzięciami w kopalniach odkrywkowych i kamieniołomach, jeśli nie posiada się odpowiedniego sprzętu.
Dzięki użyciu podnośników teleskopowych oraz innych pojazdów Dieci czynności te są znacznie szybsze i prostsze. Naturalna uniwersalność, która od zawsze charakteryzuje maszyny Dieci, sprawiła, że z biegiem lat powstawał sprzęt i wyposażenie dopasowane do wszystkich rodzajów robót: konserwacja cylindrów, zdejmowanie opon, przewożenie rur do palowania, transport i załadunek nieobrobionych płyt marmurowych. Przewóz ciężkich i wielkogabarytowych ładunków to codzienność dla maszyn Dieci.

Tunele

Ze względu na rodzaj robót wykonywanie tuneli i przekopów można porównać do działalności górniczej. Tunele i przekopy są wykonywane wewnątrz masywów górskich, aby ułatwić połączenia drogowe lub kolejowe. Również w tej branży doświadczenie Dieci w połączeniu z uniwersalnością pojazdów pozwalają na wykorzystywanie podnośników teleskopowych jako wszechstronną maszynę do różnych zastosowań.
Niektóre parametry, np. długość wysięgnika, udźwig, mobilność lub możliwość obracania się, sprawiają, że pojazdy Dieci są optymalnym rozwiązaniem podczas przygotowywania tuneli, kiedy trzeba instalować przewody elektryczne, oświetleniowe, komunikacyjne oraz, przede wszystkim, przewody wymuszonej wentylacji, biegnące przez wiele kilometrów od wlotu do tunelu.

accorgimenti-tecnici-2

Rozwiązania techniczne

Samopoziomujące podpory stabilizujące
Niektóre modele podnośników teleskopowych wyposażone są w samopoziomujące podpory stabilizujące, idealnie nadające się do robót przy umacnianiu skalistych przodków i ułatwiające ustawienie na nierównym terenie.

Dodatkowe filtry powietrza
Te dodatkowe filtry uzupełniają system wentylacji kabiny i przeciwdziałają wdychaniu przez operatora potencjalnie szkodliwych substancji.

Pojazdy z certyfikatem dopuszczającym do pracy w środowisku zagrożonym wybuchem
Specjalne pojazdy linii dedykowanej pracom w tunelach posiadają certyfikaty dopuszczające do pracy w środowisku zagrożonym wybuchem i mogą pracować pod ziemią.

Specjalne narzędzia

Chwytak do cylindrów

Chwytak ten jest zaprojektowany do przenoszenia różnego rodzaju cylindrów. Możliwość obracania się i przechylania sprawia, że jest on niezbędny podczas czynności konserwacji dużych maszyn, np. wywrotek i koparek górniczych.

Chwytak do opon

Chwytak zaprojektowany specjalnie do przenoszenia różnego rodzaju opon. Dzięki możliwości obracania się i przechylania obsługa opon o dużych rozmiarach staje się łatwa i szybka.

Chwytak konstrukcyjny

Ten sprzęt został zaprojektowany specjalnie do ustawiania krążyn, które tworzą strukturę wsporczą w tunelach. Możliwość przechylania maksymalizuje dokładność czynności ustawiania. Chwytak może być regulowany, aby dopasować się do różnego rodzaju krążyn.

Chwytak do rur

Sprzęt zaprojektowany specjalnie do przenoszenia rur o różnej długości i przekroju. Wykorzystywany jest głównie w przemyśle naftowym oraz przy rekultywacji środowiska.

Kosze do podnoszenia osób

Gama koszy Dieci do podnoszenia osób może zadowolić wszystkie wymagania: kosz zwykły, kosz zwykły rozsuwany, kosz hydraulicznie obrotowy, kosz z wysięgnikiem góra/dół pozwalający operatorowi na opuszczenie się poniżej poziomu podłoża maszyny; ponadto dostępny jest również kosz zaprojektowany specjalnie do prac w tunelach, posiadający hydrauliczny system obrotowy oraz daszek zabezpieczający.

GAMA GÓRNICZYCH PODNOŚNIKÓW TELESKOPOWYCH

Apollo

Apollo to stały podnośnik teleskopowy z wysięgnikiem przeznaczony do zastosowań w przemyśle i budownictwie. Charakteryzuje się doskonałymi parametrami pracy, wyjątkową uniwersalnością oraz optymalną łatwością manewrowania. Jest to „minipodnośnik” zaprojektowany do trudnych i ograniczonych przestrzeni.
Szeroka gama akcesoriów, które można zamontować w maszynie: zaczepy do podnoszenia, różnego rodzaju zaczepy, łyżki wydobywcze oraz załadowcze do materiałów sypkich, wciągarki i kosze, sprawiają, że jest ona wielofunkcyjna.
Kabina posiada homologację ROPS – FOPS. Homologacja obejmuje bardzo szeroki zakres, jeśli chodzi o podnośniki tej kategorii, co gwarantuje wysoki poziom komfortu. Drzwi wykonane są z innowacyjnego materiału DSCS, tj. ultralekkiego kompozytu, który charakteryzuje się wyjątkowo dobrymi właściwościami izolacyjnymi, zarówno jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, jak i hałas. Dzięki temu wnętrze kabiny jest bardzo komfortowe oraz przyjazne.

 • Kabina z homologacją ROPS – FOPS
 • Drzwi z DSCS (Double Skin Composite System)

Dedalus

Modele podnośnika teleskopowego DEDALUS wyjątkowo dobrze nadają się do prac przy utrzymaniu dróg, w historycznych centrach miast oraz pod ziemią.
Jako niewielka i kompaktowa maszyna produkowana z rosnącymi parametrami udźwigu i wysokości podnoszenia wyróżnia się dzięki łatwości manewrowania, mocy, precyzji oraz dużej płynności ruchów.
Ten podnośnik teleskopowy może być wyposażony w nowy joystick FNR, w którym prosty ruch ręki zarządza wszystkimi funkcjami roboczymi maszyny, zwiększając jej bezpieczeństwo i precyzję.
W kabinie z homologacją ROPS –FOPS można zainstalować wydajną instalację klimatyzacji pozwalającą na idealne rozprowadzenie powietrza w jej wnętrzu.
Wszystkie parametry pracy maszyny są monitorowane przez komputer pokładowy z wyświetlaczem LCD.

 • Nowy Joystick z jedną dźwignią CAN-bus
 • Hydrostatyczny układ przeniesienia z 2 biegami
 • Nowy joystick FNR – opcja
 • Kabina z homologacją ROPS – FOPS
 • Dostępny z nową kabiną Giugiaro Design

Icarus

Rodzina podnośników teleskopowych ICARUS jest szczególnie przeznaczona do dużych prac w budownictwie oraz przemyśle. Maszyny charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością, mocą oraz wysokością podnoszenia.
Maska silnika została specjalnie zaprojektowana w taki sposób, aby redukować emisje hałasu oraz optymalizować rozpraszanie ciepła. W związku z tym, że ICARUS jest przeznaczony do pracy w środowiskach roboczych o dużym zapyleniu, jest on wyposażony w filtr wstępny z odpylaczem zainstalowany przed filtrem powietrza, co zabezpiecza przed wchłanianiem pyłu i innych cząstek ściernych, zapewniając większą wydajność i trwałość silnika.
Kabina z homologacją ROPS –FOPS jest bardzo wygodna. Na zamówienie można zwiększyć moc klimatyzacji oraz zmontować nowe fotele z automatycznym zawieszeniem.

 • Kabina z homologacją ROPS – FOPS
 • Filtr wstępny z odpylaczem zainstalowany przed filtrem powietrza
 • Dostępny z nową kabiną Giugiaro Design

Samson

Podnośniki teleskopowe SAMSON to wytrzymałe i potężne maszyny, których cechy szczególnie dobrze predestynują je do ciężkich i intensywnych prac w budownictwie oraz przemyśle, wszędzie tam, gdzie wymagany jest duży udźwig.
Maszyna przeznaczona jest w szczególności do załadunku i rozładunku ciężkich materiałów dzięki układowi wysypywania/nabierania wyposażonemu w dźwignię sterowania, która pozwala na znaczące zwiększenie kąta obrotu płyty nośnej karetki. Bardzo dobrze sprawdza się w połączeniu z czerpakiem.

Można zwiększyć moc instalacji klimatyzacji. Kabina posiada homologację ROPS – FOPS, a komputer pokładowy jest wyposażony w wyświetlacz LCD.

Ta gama podnośników teleskopowych może być wyposażona w układ przeniesienia napędu Vario System EVO2 o 4 trybach jazdy: „Automotive”, „Loader”, „Creeper” oraz „ECO”) oraz proporcjonalny joystick 4 in 1 połączony z pompą o zmiennej wydajności „Load Sensing”, co zwiększa prędkość ruchu oraz pozwala na wykonywanie nawet 4 ruchów jednocześnie.

 • Kabina z homologacją ROPS – FOPS
 • Układ przeniesienia napędu VS Vario System EVO2
 • Joystick proporcjonalny 4 in 1
 • Pompa o zmiennej wydajności „Load Sensing”
 • Instalacja klimatyzacji o większej mocy
 • Cyfrowy tachometr
 • Dostępny z nową kabiną Giugiaro Design

Zeus

Te modele to podnośniki teleskopowe dla budownictwa, które łączą w sobie moc ze zwrotnością, dzięki czemu mogą przenosić ciężkie ładunki w ograniczonych przestrzeniach. ZEUS jest wyposażony w hydrostatyczny układ przeniesienia napędu połączony z pedałem ruchu precyzyjnego (Inching), dzięki czemu maszyna porusza się powoli nawet wtedy, kiedy silnik pracuje na pełnych obrotach.

Układ nabierania/wysypywania jest wyposażony w dźwignię, która pozwala na znaczące zwiększenie kąta obrotu płyty nośnej karetki. Dodatkowo wewnątrz wysięgnika znajduje się siłownik wysuwania. Cechy te sprawiają, że maszyna jest wygodna i bezpieczna podczas czynności załadunku i rozładunku. Kabina stworzona z myślą o pracy na budowach jest wyposażona we wszystkie urządzenia ochronne, homologację ROPS –FOPS oraz przygotowanie do montażu instalacji klimatyzacji większej mocy na wypadek trudnych warunków meteorologicznych. Na zamówienie można zainstalować nowe fotele z automatycznym zawieszeniem.

 • Kabina z homologacją ROPS – FOPS
 • Pedał ruchu precyzyjnego „Inching”
 • Hydrostatyczny układ przeniesienia napędu
 • Instalacja klimatyzacji o większej mocy – opcja
 • Dostępny z nową kabiną Giugiaro Design

Hercules

Rodzina HERCULES obejmuje potężne podnośniki teleskopowe, które pozycjonują się na rynku „gigantów”. Charakteryzują się wszystkimi „plusami” dotyczącymi kwestii bezpieczeństwa, łatwości manewrowania oraz wygody i są wyposażone w najbardziej zaawansowane rozwiązania hydrauliczne.
Te podnośniki teleskopowe, które mogą w optymalny sposób wykorzystywać całą swoją moc na dużych budowach, w kopalniach odkrywkach, w portach oraz stoczniach, a także podczas ogólnych „ciężkich” prac, charakteryzują się zoptymalizowanym zarządzaniem spalaniem oraz znacząco niższym poziomem zużycia paliwa dzięki technologii oczyszczania spalin SCR (selektywna redukcja katalityczna), hydrostatycznemu układowi przeniesienia oraz centralnemu mechanizmowi różnicowemu, który pozwala na kompensowanie różnicy w toczeniu się kół na osi przedniej i tylnej, minimalizując naprężenia i prowadząc do większych oszczędności paliwa.
Dodatkowo maszyna posiada rozdzielacz proporcjonalny z elektronicznym sterowaniem „Load Sensing- FLOW SHARING” oraz pedał ruchu precyzyjnego (Inching), dzięki czemu może poruszać się powoli nawet przy maksymalnych obrotach silnika.

 • SCR, selektywna redukcja katalityczna
 • Hydrostatyczny układ przeniesienia napędu
 • Centralny mechanizm różnicowy
 • Rozdzielacz proporcjonalny ze sterowaniem elektronicznym „Load Sensing- Flow Sharing”
 • Pedał ruchu precyzyjnego „Inching”

Pegasus

PEGASUS to obrotowy podnośnik teleskopowy, który charakteryzuje się zarówno obrotem ciągłym (360°), jak i nieciągłym (400°). Ten podnośnik może współpracować z dużą gamą akcesoriów, dzięki którym nadają się do wielu prac. W ten sposób jedna maszyna może służyć zarówno jako podnośnik teleskopowy, podnoszona platforma robocza oraz żuraw.
Model Pegasus /400°
, stworzony specjalnie na rynek maszyn na wynajem, posiada obrót nieciągły 400°. Charakteryzuje się w szczególności prostotą obsługiwytrzymałością, niezawodnością oraz pełnym kompletem zabezpieczeń i urządzeń ochronnych, w tym ogranicznikiem udźwigu oraz awangardowym oprzyrządowaniem zapewniającym pełną kontrolę nad maszyną w każdej sytuacji, niezależnie od obciążenia, ładunku, podłoża oraz prędkości.

Oprócz wszystkich cech i parametrów charakteryzujących model 400° w skład wyposażenia modelu PEGASUS z obrotem ciągłym 360° wchodzą podpory stabilizujące z funkcją automatycznego poziomowania oraz system elektronicznego sterowania (wykonany w technologii CAN-bus), co pozwala na pracę w dowolnej pozycji. Na podstawie powierzchni podparcia, położenia podpór stabilizujących oraz całości ładunku system mierzy w czasie rzeczywistym optymalne parametry pracy oraz bezpieczeństwa, wykorzystując system pogłębionej diagnostyce, aby zapewnić pełną kontrolę.
Dodatkowo zamontowany jest również nowy rozdzielacz hydrauliczny Load Sensing / Flow Sharing oraz nowe złącze obrotowe z wbudowanym czujnikiem obrotu.

Precyzyjny i czuły joystick pojemnościowy z czujnikiem czuwaka pozwala na regulowanie/ograniczanie prędkości obrotu nadwozia.

Układ automatycznego odwrócenia elementów sterowania pozwala na jazdę nawet wtedy, kiedy nadwozie jest odwrócone o 180°. Pozwala to na łatwiejsze manewrowanie na wąskich obszarach roboczych.

System „Ecowork” podłączony do joysticka umożliwia oszczędzanie paliwa, zwiększając moc silnika wysokoprężnego jedynie wtedy, kiedy jest to wymagane.

Wyjątkowo komfortowo wyposażona kabina (z homologacją ROPS –FOPS oraz wszystkimi zabezpieczeniami i urządzeniami ochronnymi oraz klimatyzacją) posiada dodatkowo nowy system nawigacji Smart, który steruje głównymi funkcjami elektronicznymi maszyny: trybami jazdy, kontrolą minimalnych obrotów, prędkością jazdy oraz diagnostyką.

 • Obrót ciągły (360°) oraz nieciągły (400°)
 • Ogranicznik udźwigu
 • Podpory stabilizujące z funkcją automatycznego poziomowania
 • Rozdzielacz proporcjonalny Load Sensing / Flow Sharing
 • Joystick pojemnościowy z czujnikiem czuwaka
 • Kabina z homologacją ROPS – FOPS
 • System nawigacji Smart

Pivot

PIVOT to przegubowy podnośnik teleskopowy: kompaktowy, lekki i wykonany z najlepszej jakości komponentów. Ta ładowarka kołowa z podwoziem przegubowym wyposażona w wysięgnik teleskopowy została zaprojektowana do pracy w wąskich przestrzeniach – wszędzie tam, gdzie konieczna jest maszyna o dobrych parametrach pracy oraz niskich kosztach eksploatacyjnych.

Silnik (umieszczony z tyłu) jest zainstalowany podłużnie, aby zapewnić łatwiejszy dostęp podczas konserwacji oraz optymalną widoczność po bokach i z tyłu.

Wszystkie najważniejsze części, np. wał Cardana oraz siłownik wysuwania, są zabezpieczone, a sworznie i tuleje są zaopatrzone w uszczelki typu Long Life. System hamowania posiada wspomaganie. Pedał ruchu precyzyjnego (Inching) zapewnia pełną kontrolę nad prędkością jazdy nawet przy maksymalnych obrotach silnika.

W skład urządzeń zabezpieczających oraz podnoszenia wchodzi również ogranicznik udźwigu.

Kabina, będąca jedną z umieszczonych najniżej nad podłożem w swojej kategorii, posiada homologację ROPS – FOPS i jest wyposażona we wszystkie zabezpieczenia. Została zaprojektowana w taki sposób, aby zagwarantować wysoki poziom komfortu: posiada otwierany dach, kolorowy wyświetlacz TFT oraz pojemnościowy joystick z czujnikiem czuwaka. Można w niej zamontować wydajną instalację klimatyzacji pozwalającą na idealne rozprowadzenie powietrza wewnątrz kabiny.

 • Pedał ruchu precyzyjnego „Inching”
 • Ogranicznik udźwigu
 • Uszczelki typu Long Life
 • Kabina z homologacją ROPS – FOPS

Betoniarki samochodowe

Betoniarka samochodowa Dieci została zaprojektowana specjalnie do ciężkich i intensywnych zastosowań. Jest to hydrostatyczna włoska betoniarka samochodowa dużej mocy, o wydajności produkcji betonu rzędu 100 m³ w ciągu jedynie 5 godzin pracy.

Betoniarka F7000 CCS została zaprojektowana do zastosowań przy ciężkich i intensywnych pracach oraz posiada homologację dopuszczającą do ruchu po drogach publicznych nawet przy pełnym załadunku.

Możliwe wyposażenie maszyny:

 • samoblokująca oś przednia,
 • 2-biegowa skrzynia zmiany biegów ze sterowaniem elektrycznym lub mechanicznym,
 • hydrostatyczny układ przeniesienia napędu,
 • 4 koła napędzające i skrętne z układem hamowania na wszystkich kołach,
 • hamulce tarczowe w kąpieli olejowej,
 • kanał spustowy regulowany na wysokości i obrotowy w zakresie 180°
 • elektroniczny system ważący z drukarką lub wagą hydrauliczną
 • pompa myjąca wysokociśnieniowa
 • zamknięta, dźwiękoszczelna kabina z ogrzewaniem
 • łyżka do załadunku materiałów sypkich

Przetestowany projekt czerpaków ze ślimakiem pozwala na uzyskanie jednorodnej mieszanki we wszystkich sekcjach

Duża grubość stali, z której wykonano bęben mieszający, gwarantuje jego odporność na odkształcenia oraz trwałość. Ładowarka samozaładowcza pozwala na uzyskanie pełnej samowystarczalności podczas przygotowywania mieszanki, nawet w miejscach oddalonych od betoniarni.

Kabina charakteryzująca się najwyższymi parametrami ergonomii, komfortu oraz bezpieczeństwa posiada homologację ROPS-FOPS oraz odwracalne siedzisko.

Wywrotki

WYWROTKI Dieci to uniwersalne, lekkie i łatwe w manewrowaniu maszyny o rosnącym udźwigu. Każdy model posiada specyficzne parametry opracowane z myślą o konkretnych wymogach roboczych.

Idealne maszyny do przenoszenia materiałów na budowach lub w środowisku przemysłowym. Mogą być wyposażone w ładowarkę samozaładowczą, dzięki którym te WYWROTKI mogą pracować niezależnie podczas faz załadunku na skrzynię.

Centralny przegubowy układ kierowniczy pozwala na uzyskanie wąskiego kąta skrętu. Aby umożliwić łatwe manewrowanie na budowach, maszyna jest wyposażona w układ kierowniczy pozwalający na swobodne skręcanie w trybie skrętu obu osi (4 koła) w przeciwnym kierunku, w trybie skrętu obu osi w tym samym kierunku lub tylko w trybie skrętu jednej osi (2 koła).
Dach typu rollbar posiada homologację ROPS – FOPS. Kabina została opracowana w taki sposób, aby zapewnić wysoki komfort, i posiada odwracalne siedzisko.

Gama budowlanych podnośników teleskopowych Dieci